Výlet k Rešovským vodopádům a na hrad Rabštejn

pořádá 2. června 2018

Výlet k Rešovským vodopádům a na hrad Rabštejn

Odjezd: Svitavy autobusové nádraží, stan. č.5  v 6.30 hod

Návrat do Svitav:  do 20 hod.

Cena :  200,- Kč (150,- )

Program  výletu:

Ráno odjedeme autobusem do Rešova, odkud se po červené TZ  vydáme k Rešovským vodopádům, které tvoří řeka Huntava  protékající skalnatým kaňonem. Nejvyšší stupeň vodopádů je 10m vysoký. Vycházku   ukončíme v obci Tvrdkov. Odtud se autobusem přesuneme do Rýmařova, kde se zastavíme na krátkou prohlídku města a návštěvu IC. Poté odjedeme do Hrubého Jeseníku  k rašeliništi  skřítek, kde je motorest, socha Skřítka a  výchozí bod pro cestu na Rabštejn.

Popis tras :

1) Rešov- Tvrdkov  po červené TZ – 4,5 km  ( klesání 152 m, stoupání 244m  )

2) Na Skřítku modrá TZ – sedloSkřítek 2,4km – Pod Rabštejnem 6 km  - Rabštejnská restaurace 7km  -  pak červená TZ -  Rabštejnská myslivna 8,5 km – Bedřichov 10.5 km

(klesání 520m, stoupání  67 m )

Od rozcestníku Rabštejn – restaurace vede červená TZ na hrad Rabštejn  dlouhá asi 600m. - Sledujte značení !

Hrad Rabštejn  - jeho nejstarší část byla vybudována ve 13.  století v nadm. výšce  přes 800 m, patřil českým králům a byl často zastavován. Po pol. 16. stol. byl opuštěn, pak ještě sloužil jako vězení. V současné době se na skalách tyčí jen zbytky hradních zdí a poskytují výhled do kraje.

Rýmařov – Leží  v podhůří  Hrubého Jeseníku v n.v. 590 m a  prochází jím silnice č.11 spojující Hradec Králové s Ostravou.  Počet obyvatel 8 tis. První písemná zmínka o městě z  r. 1351. V roce 1938 se stal součástí Říše, po 2.světové válce  původní německé obyvatelstvo podrobeno odsunu. Historické jádro města v roce 2003 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Zajímavosti:    Radnice – stavba s  prvky gotiky, renesance a baroka

Kaple navštívení Panny Marie ( V Lipkách)- velmi významná barokní stavba

Lípa J.A. Komenského  zasazená v r. 1592 – parčík v ulici Lipová

Městské muzeum, Muzeum textilky Hedva

Muzeum turistických známek – v místní části Janovice

Rašeliniště Skřítek -  se nachází v Hrubém Jeseníku v n.v. 815-888 m, je  od roku 1955 vyhlášeno NPR s cílem ukončit těžbu rašeliny. Rezervace,  chráněná Ramsarskou smlouvou, s rozlohou 166 ha  je veřejnosti nepřístupná. Pramení zde Žlutý potok a odvádí vodu do řeky Moravice. Kolem prochází  silnice č.11 ze Šumperka do Ostravy a v letech 1839-42 byla vybudována jako císařská. Od 80. let 19. století tu stál zájezdní hostinec, v r. 1896 odkoupený německým turistickým spolkem. Roku 1945 vyhořel, v r.1966 byl vybudován nový bez ubytování.  Poblíž stojí socha Skřítka - ducha hor od Jiřího Jílka.

Zdrávi došli !

Vedoucí výletu : Eva Fečková ,  e mail:  feckovaeva@centrum.cz

telefon : 605585303

Přihlášky a peníze  na výlet se budou přijímat na posezení  ve Fabrice  10.5.2018 !!!