Orlické hory 11. září 2021

18.08.2021 18:38

pořádá dne 11. 9. 2021 autobusový výlet

Orlické hory

Odjezd: v 7:00 z autobusového nádraží ve Svitavách, stanoviště č. 5.

Předpokládaný návrat do Svitav: do 20:00.

Program:

Cesta autobusem ze Svitav do katastru obce Deštné v Orlických horách (největší a nejvýznamnější turistické a rekreační středisko této oblasti). Dopoledne procházka z Luisina údolí popřípadě po hřebeni z Šerlich - sedlo na nejvyšší vrchol Orlických hor - Velkou Deštnou (1 115 m) s nově otevřenou a volně přístupnou rozhlednou. Z Šerlich - sedlo je možné se vydat i severně po česko-polské hranici na Vrchmezí (1 084 m), které je nejvyšší horou polské části hor. V roce 2020 zde byla postavena nová taktéž volně přístupná rozhledna.

Turistické trasy:

1. trasa: Luisino údolí → Šerlich - sedlo /celkem 5,4 km, stoupání 240 m, klesání 125 m/.

Z parkoviště Luisino údolí po NS Kačenčina pohádková stezka přes Velká Deštná - vrchol k Velká Deštná - rozc. srub (2,1 km). Dále 3,5 km po NS Po hřebeni Orlických hor, která vede společně s červenou TZ Hřebenovka, Jiráskova cesta k parkovišti Šerlich - sedlo.

2. trasa: Luisino údolí → Šerlich - sedlo /celkem 8 km, stoupání 245 m, klesání 132 m/.

Z parkoviště Luisino údolí po modré TZ k Pod Jelenkou - sedlo (3 km), dále po NS Po hřebeni Orlických hor, která vede společně s červenou TZ Hřebenovka, Jiráskova cesta k Velká Deštná - rozc. srub (1,2 km). 200 m odtud po NS Kačenčina pohádková cesta se nachází Velká Deštná - vrchol. Od Velká Deštná - rozc. srub 3,5 km po NS Po hřebeni Orlických hor, která vede společně s červenou TZ Hřebenovka, Jiráskova cesta k parkovišti Šerlich - sedlo.

3. trasa: Šerlich - sedlo → Velká Deštná → Šerlich - sedlo /celkem 7,4 km, stoupání 132 m, klesání 132 m/.

Z parkoviště Šerlich - sedlo 3,5 km po NS Po hřebeni Orlických hor, která vede společně s červenou TZ Hřebenovka, Jiráskova cesta k Velká Deštná - rozc. srub. 200 m odtud po NS Kačenčina pohádková cesta se nachází Velká Deštná - vrchol. Zpět stejnou cestou.

4. trasa: Šerlich - sedlo → Vrchmezí → Šerlich - sedlo /celkem 10,9 km, stoupání 300 m, klesání 300 m/.

Z parkoviště Šerlich - sedlo 5 km nejdříve po žluté TZ k Šerlich sedlo, odtud po červené TZ Hřebenovka, Jiráskova cesta přes vrchol Šerlich (1 027 m) s Masarykovou chatou a přes nejcennější chráněné území těchto hor - NPR Bukačka, které se říká "Botanická zahrada Orlických hor", dále přes Polomský kopec (1 051 m) na Vrchmezí - Orlica, vrchol (1 084 m). Z Vrchmezí zpět po červené TZ až k Polomské sedlo (1,4 km), dále po NS Okolím Deštného k Pod Sedloňovským vrchem. Odtud 2,1 km po modré TZ přes Šerlišský mlýn k Šerlich - Masarykova chata, odtud po žluté TZ zpě jimt k parkovišti Šerlich - sedlo.

Odpoledne individuální prohlídka obce Deštné v Orlických horách, barokní kostel sv.Máří Magdaleny,Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, Deštenská zvonkohra na Staré cestě čp. 156 před Ateliérem zvonaře a hrnčířky manželů Šedových, roubené stavby v místní části Zákoutí, Přírodní památka Kačenčina zahrádka....

Pro zájemce procházka z parkoviště Jedlová v Orlických horách po červené TZ do místní části Dříš (1km). Zde se nachází Poutní kaple Blahoslavené Panny Marie s křížovou cestou, od kaple po žluté TZ do centra Deštného v Orlických horách. Celkem cca 3,5 km, stoupání 140 m, klesání  90 m.

Přihlášky a zaplacení výletu je možné:

19. - 22.8. na autobusovém zájezdu České středohoří - Žatecko

26.8.  16:30 - 17:15 v Kavárně v Parku Jana Palacha

2.9.  16:30 - 17:15 v Kavárně v Parku Jana Palacha

Vedoucí výletu: Kristýna Kunická - 601 338 333 ( v pracovní dny lze volat mezi 9:00 a 13:00, nebo po 20:00), chrissten@email.cz