Klub LAURUS - Pozvánka

02.04.2013 22:04

 Pozvánka 

NA SLAVNOSTNÍ PODVEČER A PŘEDÁNÍ

VÝROČNÍ CENY SVITAVSKÉHO KLUBU LAURUS

LAUREÁT PRO ROK 2012

Ing. Vilém Stich,

propagátor turistiky,

dlouholetý předseda Klubu českých turistů ve Svitavách

PÁTEK 19. DUBNA 2013 V 18:00 HODIN

DIVADLO TRÁM VE SVITAVÁCH

 

PROMOTOR       PhDr. Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů

LAUDÁTOR       Milan Báča

Vystoupí dětský kytarový soubor pod vedením Veroniky Plívové.

 

BRONZOVOU VÝROČNÍ CENU VYTVOŘIL AKADEMICKÝ SOCHAŘ MARTIN JANDA

 

Turista a dlouholetý předseda Klubu českých turistů ve Svitavách ing. Vilém Stich se narodil 5. srpna 1937 v Ústí nad Labem. Jeho prarodiče pocházeli ze Svitav, po Mnichovské dohodě se odstěhovali do „vnitrozemí“. Rodina se do Svitav vrátila v roce 1945 - již s Vilémem, který zde ukončil základní školu. V padesátých letech studoval na ojní průmyslovce v Mladé Boleslavi, nastoupil v podniku TOS Svitavy, kde pracoval na různých pozicích – v technologii a v konstrukci. V roce 1966 vystudoval Vysoké učení technické v Brně.

 

V roce 1976 založil Vilém Stich turistický oddíl svitavské tělovýchovné jednoty. Do roku 2006 stál v jeho čele, ačkoliv se z oddílu časem stal Klub českých turistů. Když se v roce 1990 v Praze jednalo o tom, zda jít cestou oddílů tělovýchovných jednot, nebo obnovit Klub českých turistů, který zanikl v roce 1948, vystoupil ve Slovanském domě se zásadním příspěvkem, jehož výsledkem bylo celostátní obnovení Klubu českých turistů.

 

Svitavští turisté pod vedením Viléma Sticha zorganizovali ve Svitavách i mimo ně pro své členy a příznivce nekonečné množství akcí, v první řadě zaměřených na turistiku po Čechách a na Slovensku. Vilém Stich se v 70. letech zasloužil o vznik turistických oddílů mládeže Zelenáči (1977) a Zálesáci (1983), které byly jakousi alternativou k tehdy dominantní pionýrské organizaci a které pracují dodnes. Také díky kontaktům s legendárním Jaroslavem Foglarem a inspirován jeho filozofií práce s dětmi mohl Vilém Stich pro děti zorganizovat několik letních táborů. S přáteli-turisty organizoval pochody pro zdraví, pro veřejnost připravil besedy s významnými turisty nebo horolezci, organizoval plesy svitavských turistů, organizoval pro Svitaváky pravidelné vícedenní cesty do Prahy, které byly zaměřeny na postupné poznávání stavebních slohů. Hojně fotografoval, procestoval přes 30 zemí, častokrát jako organizátor zájezdů pro Svitaváky. Vilém Stich byl také členem prvního porevolučního zastupitelstva ve Svitavách.

 

Pan Vilém Stich se stává laureátem Výroční ceny Svitavského klubu Laurus za rok 2012, a to za celoživotní podporu svitavské turistiky.